سومین کنگره سراسری تغذیه، رشد و تکامل در نوزادان و کودکان

سومین کنگره سراسری تغذیه، رشد و تکامل در نوزادان و کودکان

سومین کنگره سراسری تغذیه، رشد و تکامل در نوزادان و کودکان


 

رضا سعیدی دبیر علمی این کنگره در گفت و گو با گروه اجتماع شهرآراآنلاین اظهار داشت: از آنجایی که یکی از شاخص های توسعه ی کشورها کاهش مرگ و میر شیرخواران و کودکان زیر 5 سال است، مرگ و میر نوزادان با مرگ در دهه هفتم زندگی در جهان برابری کرده به گونه ای که یک سوم متولدین قبل از 5 سالگی فوت می کنند.

وی با مقایسه مرگ و میر نوزادان در کشورهای مختلف عنوان کرد: در کشورهای پیشرفته از هر 1000 نوزاد متولد شده، بین 3 تا 5 نفر می میرند که سوئد، ژاپن، سنگاپور و اسکاندیناوی در وضعیتی مطلوب قرار دارند در حالی که این آمار در کشورهای آفریقایی و عقب مانده به 140 نوزاد و 350 کودک زیر 5 سال می رسد، همچنین کشورهای متوسط از جمله عراق و افغانستان نیز به عنوان همسایگان ایران، به دلیل مشکلات سیاسی و جنگ از آمار مطلوبی برخوردار نیستند.

سعیدی در رابطه با وضعیت کشورمان در این خصوص تصریح کرد: مرگ و میر نوزادان ایرانی در بازه زمانی اوایل انقلاب حدود 80 تا 100 بود که امروز به 4 تا 12 کاهش یافته است به علاوه آمار مرگ کودکان زیر 5 سال نیز مابین 22 تا 24 است که برخی سازمان های جهانی تا 28 کودک را برای کشور ما اعلام کرده اند که اگر چه آمار نسبتا خوبی در این زمینه است اما با برگزاری همایش های سراسری و کنگره های مربوطه تلاش می کنیم راه های کاهش این رتبه و رسیدن به مراتب بالات را بررسی کنیم.

این پزشک متخصص با تاکید بر توجه به تغذیه نوزاد و تاثیر شیر مادر گفت: طبق آمار شیر خشک خواران 10 تا 12 برابر بیشتر از نوزادانی که شیر مادر مصرف می کنند بر اثر بیماری های اسهالی فوت کرده و 3 تا 5 برابر در معرض مرگ ناشی از بیماری های تنفسی هستند درحالی که این نوزادان در بزرگسالی بیش از همسالان خود دچار بیماری های روده ای و دیابت می شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر همه مادران کودکان خود را در 6 ماه اول زندگی به طور انحصاری تنها با شیر خود تغذیه کنند، سالانه از مرگ بیش از یک میلیون نوزاد در جهان پیشگیری می شود.

دبیر علمی کنگره سراسری تغذیه، رشد و تکامل نوزادان و کودکان تاکید کرد: تاکنون بیش از 600 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده و 80 نفر از اساتید مجرب کودکان و برخی اساتید دیگر با گرایشات آلرژی، تغذیه و زنان 14 و 15 اسفندماه در تالار ابن سینای مشهد به این منظور گردهم می آیند.

وی یادآورشد: این مراسم با همکاری معاونت بهداشت، شهرداری، مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و انجمن نوزادان برگزار می شود

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *